OČIČKATOST

očičkatosti jdou do světa


Už pár pátků si tu syslím reference a fotky spokojených uživatelů, jimž na stole, na krku či v kapšiškách přistála nějaká ta očičkatost. Je moc hezký vidět, do jakých koutů světa se moje obrázky v nejrůznějších podobách dostávají. Začala jsem si je pro dobrý pocit věšet na ocickatost.cz pod tagem Očičkatost na cestách. Tento seznam není v žádném případě konečný a snad se časem rozroste.

Všechny fotky v tomto příspěvku patří původním autorům (až na výjimky, kdy jsem autorem já). Pokud nesouhlasíte s jejich zveřejněním na tomto a / nebo tomto webu, napište mi prosím mail a já příslušnou fotku odstraním.

(Tento text jsem poprvé publikovala na blog.rionka.cz.)

• trinity

Jedním z prvních lidí, které s láskou řadím ke svým "fanouškům", je Trin. Fotky najdete na jejím introspektivním urbex blogu tady a tady. Má tam ale i spoustu dalších krásných fotek z cest odněkud někam. Klidně listujte dál, nenechte se rušit. UPDATE (7.1.2016): Trin mi poslala krásné obsáhlé foto své sbírky očičkatostí. ♥!
 

• tichotlapka

Když jsem se předloni potýkala s chorobou a netušila, jestli má vůbec smysl snažit se kreslit nějaký kalendář, napsala mi Tichotlapka. Několikrát mě povzbudila milými a trefnými slovy. I když jsme se nikdy neviděly, mám ji rád. Tyhle očka má v uších, kočka. (Druhá fotka je ode mě.)

 
 

• missy

Missynka je sympatická metalistka z Kyjova, fanynka Ev a výrazných rtěnek. Píše optimistický blog o make-upu a lifestyle a vždycky mě na dálku podporovala. O očičkatostech napsala tuhle pěknou recenzi. Taky ji najdete na Twitteru.
 

bolinka

Bolinka je beran ze západu. Má ráda motýly, sněhuláky, pohlednice a procházky do lesů. Totálně mě zaskočila, protože nejen že si schovává všechny moje očičkatosti, dokonce mi je vyfotila na hromádce... Tyhle sběratelské fotky mi ohromně lichotí a připomínají mi, že nejsem jediná, kdo je tady švihlej a sbírá různé věci jenom proto, že jsou hezké. Jste podobní jako já. Vždycky jsem se cítila osaměle, ale možná... není důvod.
 

• amy aleera

Amy Aleera alias Niki mi poslala tuto sérii obrázků s očičkatostí. Hned ji vzala na výpravu do lesů a poslala mi report. Jo, trvalo mi fakt dlouho ty obrázky zveřejnit, protože su hrozné a zapomínám. Díky, Niki! Snad se zase potkáme na nějakém správném koncertě :)

   
 

• sýkorka

Sýkorkaa je trošku střelená holka a maminka dvou sýkorčat. Před několika lety se mi zjevila za humny a půjčila mi (sama od sebe) dřevěný vál na těsto, protože jsem chtěla dělat linecké cukroví a neměla jsem ho na čem rozválet. Doufám, že jí očičkatost přinese do nového roku jen radost.

 

• žabičkazelená

Žabička zelená neboli Irena se mi kdysi zjevila na Twitteru a poslala mi (sama od sebe) poštou silikonový vál na těsto (pokračování předchozí historky s lineckým cukrovím :)) Tohle je její úžasná sbírka očičkatostí na krk. Jsem dojatej až za roh. A pak že na internetech jsou jen úchylové. ♥
 

• jesisem

Průkopnice různobarevných ponožek, velkých zásob jablek a každodenních radodárností Jesisem (čti Jasmín) už nemá jen rybu s očima, ale také očička na krk. Na Instakrámu zveřejnila tuhle krásnou fotku své Břečťanky. Jsem ráda, že se moje oblíbenost dostala do milujícího domova. 

UPDATE 10.1.2016 - cituji komentář Jesisem:
"Břečťanka je krásná, nosím ji moc rád. Honím s tím machra po celé práci." :)

• themarkétka

Markétka si minulý rok hodila na vlasy červenou barvu a to si pochopitelně říká o nějaký zelený doplněk, že ano. Očičkatost? Jasná volba :)
 

• ema mele

Ema je slavná blogerka, zpěvačka a překladatelka z klingonštiny, která neustále zažívá neuvěřitelné histořice. Já v ní vidím sympaticky střelenou chytrou holku, co má od jisté chvíle čtyři oči. Myslím, že jim to spolu fakt sekne.
 

• vitsoft

Nečekala bych, že si moje "striktně dívčí" výrobky prokouknou cestu i do chlapských srdcí (byť za účelem obdarování), ale stalo se tak. Jedním z těch, co mě potěšili obrázkem, byl potulný básník a kolejový fetišista šotouš vitsoft.
 

• ivunec

Nebyl by to správný článek o očičkatosti, kdybych tu nezmínila tu nejkrásnější živoucí očičkatost. Ačkoli moje sestra Ivunec byla "modelem" jen pro několik obrázků (absolutní většina věcí, co maluju, NENÍ podle živých lidí), na krku jí sluší všechny očičkatosti. Zde slečna modelka na Vánoce 2014 (ňuňu modro), 2013 (mobilní plesk) a pohled k narozenině (2015):
 

• zatnaktel

Více chlapů do pranice! Pan bratr právě zmínil na Twitteru, že domů přišlo PF 2016 a prý se mu líbí. Jsem potěšenec. :)
 

PF 2016: puntíkatá zima s velikýma očima

Jaký byl uplynulý rok?

Překvapil mě. Tolik barev a kontrastů a nečekaných dojmů. Přemýšlela jsem, kterým obrázkem to nejlíp vystihnout. Mám se snažit narychlo načmárat něco nového, i když vůbec nemám čas? Nebo použít něco, co už všichni znají a je to určitě vokoukaný?

Na podzim a v zimě jste mě zahrnuli pozorností a mnoho z vás projevilo zájem o můj kreslený očičkatý kalendář. Nikdy by mě nenapadlo, že věci, které namaluju, vážně osloví tolik lidí. Děkuji vám za zájem a za podporu. PF 2016 ode dneška začíná opět existovat i jako papírový #vanocnipohled, je na něm zářijová víla Hellen a někteří z vás jej brzy najdou i ve schránce. Vývojové kroky uvidíte níže - tentokrát v podobě blikajícího gifu :)

(Tento text jsem publikovala na blog.rionka.cz.)

   

očičkatost veliká, testovací!

Včera mi byly doručeny první dva testovací výtisky očičkatého kalendáře. Je na krásném křídovém papíře ve formátu A3. Je pro mě velice pozitivním šokem vidět svoje kresby v tak nečekaně veliké podobě! Kalendáře jsem nafotila a zítra se pochlubím s dalšími snímky. Nemůžu si pomoct a pořád na ty výtisky zírám. Včera 16.11.2015 jsem objednala tisk dalších 100 kusů, budou hotové asi za týden.

OBJEDNÁVEJTE TADY.

Ráda bych vám poděkovala za neustále vyjadřovanou podporu. Snažím se, aby byly moje "produkty" co nejpropracovanější, abyste viděli, co mě na tom přitahuje a měli možnost nakouknout až na dřeň. Budu doufat, že se všech sto kusů dostane do nového domova a budete na ně hodní :)

Poděkování:

holky jako z plakátu

V pátek jsem vám ukázala nový web pro očičkatost.cz. Sobotní hodinu navíc jsem strávila úpravami obrázků (stejně jako celou neděli) a dobré to je!

Poslední měsíc jsem začala mít dojem, že to nestihnu, nedokážu zaplatit a kalendář snad ani nebude. Ovšem! Nastal významný obrat! Včera (v sobotu) jsem padla do pařátů kreativnímu týmu, skládajícího se z Evíska (má řešení na všechno od prodeje až po dobrý pocit), Nexe (ultimátně vyřešil finální tiskové PDF a rezolutně řekl: STO kusů!) a Jesisem (marketingový specülajista, co má větší přehled o hvězdičkách na tvítrech, než já). Jsou NADŠENÍ a AKČNÍ a nějak se stalo, že po prvnotním šoku se mi všechno zdá mnohem realizovatelnější včetně backup plánů, možností distribuce, řešení, co dělat, abych v neprodaných kalendářích nemusela spát jako pan Škrdoch a taky jednoho milého tlapkavého detailu (to be announced).

S radostí vám tedy představuji všech 12 obrázků, které budou přítomny ve finálním kalendáři, a to včetně těch čtyř, co ještě nikdo na internetech neviděl. Těch poměrových nevyrovnaností si nevšímejte, je to v řešení. Sice jsem tyhle obrázky nenatiskla na jaře a nedistribuovala v září, jak se v kultuře čokoládových mikulášů očekává, ale Vánoce jsou až za dva měsíce. Určitě to nějak zvládneme. Už víte, která je vaše oblíbená?

(Tento text jsem publikovala na blog.rionka.cz.)

eleanor - RC :-)
křídlovláska<3
release candidate<3
Theresieslečna červenka
Srpenka (Augustina): finální verze
hellenbabí léto odchází. ohlídne se... a jde dál.
meridienočičkalendář 10: slečna říjen.
ivunec HQ
Amy - finální verze.

začátek

Nápad nakreslit kalendář mi vznikl v hlavě v roce 2013. Chtěla jsem vytvořit nějakou věc, která by obsahovala moje kresby a přitom měla i tzv. praktickou hodnotu v tzv. reálném světě. Lidí, kteří si koupí obrázek a dají si ho tradičně na zeď, je stále méně, takže "ručně" vyrobené předměty musí kromě umění nabízet i jakýsi smysl, jistotu, že se to dá nějak používat. A tak jsem postupně začala vyrábět náhrdelníky a náušnice s obrázky, pohlednice, které se dají někomu poslat a kalendář, který bude kromě 90% nepraktických obrazů obsahovat i 10% praktické informace o tom, jaký je zrovna rok a měsíc.

Na praktické věci nejsem zrovna ten pravý typ, takže po nadšeném startu a vytrvalém kreslení jsem poněkud zpanikařila: teď se po mně chce, abych z toho supr chaosu uplácala něco jako soudržný předmět, ježíšmarjá. Ne, že by to bylo nemožné, ale... skutečně to dokážu? Nejsem příliš rozlítaná, ujetá, nesoustředěná? Ve škole přece říkali, jak nikdy nic nedokončím, jak se nikdy pořádně nesnažím. CHA. nic takovýho!

Obrázky jsou už hotové. Zbývá mi následující:

 1. Upravit kontrasty a barevnosti u všech skenů: HOTOVO.
 2. Návrh tzv. kalendária a úprava tiskových dat (tzn. vecpat nakresleniny i datumy do jednoho sešítku PDF tak, aby to bylo hezké). HOTOVO.
 3. Objednat (první) sadu - 100 ks kalendářů: HOTOVO. Stále netuším, jak moc ne/reálná tato lekrace jest, ale nechci skončit v posteli poskládané z tří set neprodaných výtisků své knihy jak nebožák pan Škrdoch ve třetím dílu Gormenghastu. (Přečtěte si to, je to boží a strašný zároveň. Taky o tom budu muset začít to, ehm, mluvit. Na živý lidi. Huh!
 4. Rozeslat kalendáře a dárečky a mít dobrý pocit. To teprve přijde. Ale... čas už se krátí! 

časté dotazy | faq

 • "Kam jsem se to dostal? Co je to ta očičkatost? Mám se bát?"

Ahoj. Já jsem rionka a kreslím obrázky. Očičkatost je název, pod kterým na internetu představuji svoje projekty, výrobky a kresby a také jsem nakreslila stejnojmenný kalendář na rok 2016. Očičkatost může být také vlastnost či schopnost: v daném bodě či prostoru se nachází mnoho očiček. Má-li něco mnoho očiček, je to očičkaté. Můžou to být například koukací náušnice, očima obsypaný náhrdelník, okaté šaty nebo obraz. Očičkatost chápu jako pozitivní vlastnost, zpravidla roztomilou (i přes mírnou děsivost či šílenůstku). Výskyt očičkatostí vyhledávám a obdivuji i u jiných umělců po světě.

 • "Hello, what is this? Did you paint these?"
Hello, I'm rionka and this is my online portfolio of works I painted for my 2016 calendar. The term "očičkatost" is made-up in Czech language and it could be translated as an ability ("-atost") to have/gather a lot of cute eyes ("oči", little eyes - "očička"). As you can see I particularly enjoy to paint eyes to necklaces, earrings, people's hair and such.The paintings and drawings for my 2016 calendar are divided into categories by month, my workplace photos and fan photos. If you are interested in buying any of my stuff please contact me on rionka{}gmail.com, I'll be happy to make it work.

 • "Kde můžu získat takový kalendář? Nebo věc na krk? Nebo něco?"

Kalendář si můžete objednat tady. Některé moje výrobky (náhrdelníky a náušnice) jsou k nalezení na fleru, výrobu a novinky často popisuji na twitteru. Uvažuji taky o tematických náhrdelnících dle jednotlivých měsíců - uvidíme!

 • "Tohle je super, chceme ti dát své peníze!"

Děkuji za důvěru. Budu moc ráda, když si kalendář objednáte - klikněte sem. Vzhledem k tomu, že kalendář se úspěšně zafinancoval, poslala jsem koncem roku 2015 10% zisku do útulku Tibet.

 • "Něco potřebuji, jak se s tebou můžu spojit?"

Napiš mi prosím mail na rionka{}gmail.com nebo na twitter @rionka.

 • Co znamená cc-by-sa 4.0?
Licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 neboli česky Uveďte původ, zachovejte licenci.  Použijte moje dílo, šiřte je jakýmkoli způsobem a vždy uveďte zdroj. Děkuji.

 • "Tohle je moje fotka - nechci, aby tu byla."
Pokud jsem do sekce Očičkatosti na cestách umístila tvoji fotku a ty si přeješ, abych ji odstranila, napiš mi prosím mail na rionka{}gmail.com a já ji samozřejmě smažu. Ostatní fotografie a kresby jsou bez výjimky moje vlastní.